Vratislav Mazák, il. Zdeněk Burian a Vratislav Mazák Práce, Praha, 1986, celoplátěná vazba s přebalem, pěkný stav. Paleoantropologická kniha s ilustracemi autora a Zdeňka Buriana. Vědecky zpracovaný námět o vývoji lidstva, jeho podobách a projevech, historii nálezů a nálezců; vše, co lze pojmout do populárního zpracování starší doby kamenné. První vydání. Velice podrobně a pečlivě sepsaná odborná kniha.
František Burda OFTIS, Ústí nad Orlicí, 2011, brožovaná, nová. Jméno Karola Wojtyly je v běžném povědomí spojeno s papežským úřadem Jana Pavla II. Málokdo však Karola Wojtylu zná jako autora divadelních her a básnických sbírek nebo jako autora divadelních kritik nebo svébytných filosofických studií, které sepsal před rokem 1978. Wojtyla svojí antropologií postavenou na fenomenologické metodě uskutečňuje skutečný antropologický obrat. V souvislosti s jeho pohledem na člověka můžeme hovořit o novém humanismu. Wojtyla uskutečňuje odvážný pokus přepracování a obnovení filosofického myšlení, které opírá o antropologii. Jeho antropologie je díky metodologickému východisku zkoumání zkušenosti naprosto nezávislá na kritériích jakéhokoli filosofického systému. Na základě daných zkušeností člověka však vzniká systém, který je kompozicí, vzniká teorie, která v sobě snoubí zkušenost a logiku. Tento rozměr Wojtylova myšlení ukazuje na jeho podstatně dialogickou povahu. Tu jsme se snažili ukázat ve srovnání pohledů na člověka některých moderních myslitelů, na které Wojtyla ve svém díle přímo či nepřímo reaguje jako je Karel Marx, Ernst Bloch, Sigmund Freud, Erich Fromm a Jean Paul Sartre. Wojtyla s nimi nevede ostrou polemiku, ale snaží se jim porozumět, ocenit jejich správné intuice a jejich závěry obohatit a prohloubit. Wojtyla ukazuje, že humanistická koncepce může jako humanistická obstát jedině tehdy, je-li současně koncepcí personalistickou. Wojtylovu antropologii můžeme také chápat jako personalistický humanismus.
A. C. Fletcher Nákladem knihovny Walden, Praha, 1925, původní celoplátěná vazba, překlad Bohumil Z. Nekovařík, obálka je vystřižena a uložena uvnitř knihy. Originální název: Indian Story and Song from North America (1900). Více než dvě desítky původních písní severoamerických indiánů s notovým záznamem dr. Alice Fletcherové. Kniha obsahuje také několik indiánských pověstí.
Václav Šolc, Petr Hořejší SNDK, 1968, Praha, vázaná s přebalem, 299 str., ilustrace Jaromír Vraštil, obsahuje množství vyobrazení, součástí rozkládací mapka, pěkný stav. Z obsahu: Aztékové, Algonkini, Irokézové.
Helge Ingstad Orbis, 1941, Praha, brožovaná s přebalem, 235 str., obsahuje množství černobílých fotografií viz další fota, silně zašlý přebal, zejména zadní strana, místy drobné trhliny, jinak je kniha v dobrém stavu (nerozřezáno).